Mehmet ALTUNPINAR

Erken çocukluk dönemlerinde satranç öğrendi ve yıllar boyunca zihinsel sporlara olan tutkusu tüm hayatını ve kariyerini şekillendirdi. Üniversite eğitiminde iki yüksek lisans derecesini Klinik Psikoloji ve Felsefe bölümlerinde yaptı. Çocuk Gelişimi ve Filoloji bölümlerini tamamladı. Ayrıca Harvard Üniversitesinde Mindfullness ve P4C, M.I.T.’de Bilişsel Nöroloji çalışmalarına katılmıştır.

 Zeka Sporları ve Oyunları Konfederasyonu eğitim komitesinin başkanlığını yapmaktadır.

Türk Beyin Takımı Akdeniz Bölgesi Koordinatörlüğü yapmakta ve Türk Beyin Takımı adına eğitmen eğitimleri düzenlemektedir.  Ayrıca Mangala Federasyonu uluslararası hakemi ve antrenörüdür.

7 Ülkede Verimli Öğrenme Becerileri, Bilişsel Beceriler ve Dikkat Gelişimi ile ilgili seminerler vermiştir. Eğitim verdiği kurumlar arasında, NASA, Harp Akademisi, Anayasa Mahkemesi, çeşitli üniversiteler ve uluslararası şirketler bulunmaktadır.

Oyun, Oyun Kültürü, Çocuklar için Akıl Yürütme Becerileri ve İletişim, ve Zeka Oyunları hakkında kitapları mevcuttur. Farklı üniversitelerle iş birliğiyle çocuklara yönelik düşünme becerileri gelişimi için felsefe programları düzenlemektedir. Çocukların bilişsel becerilerini geliştirmek amaçlı farklı programlar düzenlemektedir.

Eğitimcinin başarılarının bazıları kronolojik bir düzende sıralandığında:

1996- 1998 yılları arasında Satranç okul dereceleri ve İl şampiyonluğu. 1998'den 2004 yılına kadar Üniversite satranç şampiyonlukları.

2004-2010 yılları arasında Diğer beyin sporlarını incelemeye başladı ve Düşünme becerilerinin gelişimi için felsefi sorgulamaların kullanılabileceğini gördü. Felsefe yüksek lisansını yaptı. Süper kahramanlar yoluyla düşünme becerilerinin gelişimi ve ahlaki anlayışın gelişimi hakkında çalıştı.

2010'da Ulusal ve uluslararası turnuvalarda yarışmaya ve kendi şirketinde beyin sporlarını öğretmeye başladı. (Deha Merkezi - Intellectuel Academy) (www.zegem.com)

2012 yılında Memoriad "Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası" nın Antalya’da yapılmasına katkı sağladı.

2013 yılında “Memoriad Uluslararası Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası” na katıldı ve Fotoğraf Okuma Dünya Rekoru'nu kırdı, ayrıca öğrencileri on bir madalya kazandı ve birkaç ulusal rekor kırdı ve aynı yıl Türkiye ulusal televizyonları tarafından davet edildiler.

2014 yılında Öğrencisi Zihinsel Matematik alanında bir Dünya Rekoru kırdı.

2014 yılında Uluslararası Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonasında, öğrencileri farklı kategorilerde on madalya aldı.

2015 yılında “Memoriad Uluslararası Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası”nda, öğrencileri farklı kategorilerde on yedi madalya aldı.

2016 yılında Las Vegas'ta "Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası" na katıldı ve öğrencilerinden biri Zihinsel Matematik alanında Dünya Şampiyonu oldu. Bilişsel Gelişim kampında çocuklar için "Akdeniz Üniversitesi" ile çalışmaya başladı.

2017 yılında Kazakistan'daki Uluslararası Mangala turnuvasında Baş Hakemlik yaptı. Bunun yanında “Memoriad Uluslararası Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası” na katıldı, öğrencileri yedi farklı alanda madalya aldı. Yine aynı yıl Türkiye Milli Takımı adına Dokuz Kumalak Dünya Şampiyonası'na katıldı. (Uluslararası alanda oyun olasılıkları açısından en zor ikinci oyun)

2018 yılında "Uluslararası Hafıza, Zihinsel Matematik Şampiyonası" na katıldı ve Hafıza kategorisinde üçüncü oldu ve öğrencileri aynı yıl Türkiye ulusal televizyonlarında ağırlandı.

2019'da Massachusetts'de Harvard ve MIT üniversitelerinde bazı programlara katıldı ve bu süreçte dikkat, hafıza ve bilişsel beceriler üzerine seminerler verdi, atölyeler düzenledi.

Halen Çalışkalarına yurtdışında devam etmektedir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!