Hafıza Eğitimi ve B12 Vitamini Yaşlıların Beynini Koruyor

Bu yazı telif hakları kanununa göre korunmaktadır. Bu yazının başlığından en alttaki “Copyright” satırı dahil tüm makaleyi, hiçbir kelime, satır, paragraf veya linki silmeden ve değiştirmede olduğu gibi kaynak göstererek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Aksi yayınlar hakkında telif hakkı kanunu çerçevesinde dava açılacaktır.

© 2008 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.


9-Eylül-2008’de Neurology® adlı bilimsel dergide yayınlanan bir araştırma sonucuna göre ette, balıkta ve sütte bol olarak bulunan B12 vitamini yaşlıları beyin büzülmesine veya beyin küçülmesine karşı koruyor.

Beş yıl süren araştırmanın başlangıcında yaşları 61 ile 87 arasındaki 107 kişi üzerinde beyin taraması, hafıza testi ve fiziksel kontroller yapıldı. Oxford Üniversitesinde yapılan bu araştırmaya katılan herkesten kanlarındaki B12 vitamin oranılarının kontrol edilmesi için kan numuneleri de alındı. Ayrıca beş yıl sonra deneye katılanlara tekrar beyin taraması ve hafıza testleri yapıldı.
Araştırma bulgularına göre kanlarında daha yüksek B12 vitamini olan yaşlılar, kanlarında daha az B12 vitamini olan yaşlılara oranla, 6 kat daha az oranda beyin küçülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyorlar.İlginç olan, araştırmaya katılan yaşlıların hiçbirinde B12 vitamini eksikliği olmaması. Yani kanınızda B12 vitamin eksikliği olmasa da, daha fazlası daha iyi demek anlamına geliyor.

Halen beyin sağlığını etkileyen birçok faktörün kontrol edilemediği düşünülüyor. Ancak bu araştırma yemeklerde biraz daha fazla et, balık ve süt gibi B12 zengin yiyeceklerin tüketilmesinin beyin küçülmesinin, dolayısıyla buna bağlı hafıza zayıflığının önüne geçilmesini sağlıyor. B12 eksikliğinin toplumsal bir sorun olduğunu söyleyen araştırmacı yazar Anna Vogiatzoglou, daha fazla B12 vitamini almanın bu sorunu önemli ölçüde yok edeceğini söylüyor.

Beyin gücü, beslenme, vitaminler ve hafıza eğitimi konusunda daha önce Mega Hafıza’da yayınlanan “Hafıza ve Zekayı Besleyen Yiyecekler” başlıklı makalemle bu konuyla ilgili kendi yaşadığım bazı tecrübelerimi de sizlerle paylaşmıştım. Bu makaleyi henüz okumamış olan okurlarımıza web sitemizdeki “Mega Beyin” başlıklı bölümü de ziyaret etmelerini tavsiye diyorum. Ayrıca hafıza eğitiminin öğrencilerin yanında, yaşlıların hafıza gücünü geliştirdiğini gösteren de çok sayıda araştırma var. Journal of the American Medical Association adlı bilimsel derginin Kasım ayında yayınlanan 13. sayısındaki bulgular, hafıza eğitim seanslarının 65 yaş üzeri olan insanların da hafıza gücü, konsantrasyon ve problem çözme yeteneklerini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Araştırma 2802 yaşlı insan üzerinde yapılan uygulama ve testlere dayanmaktadır.

Profesör Frederick Unverzagt’in verdiği bilgiye göre, verilen hafıza eğitimi sadece araştırma süresince katılımcılarda hafıza gücünü geliştirmekle kalmamakta, gelişme 2 yıl sonra da belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Araştırmaya katılan Dr. David Smith de “Araştırma sonuçları heyecan verici, çünkü sonuçlar yaşlılarda da belli düşünme faaliyetlerinin ve sonuç çıkarma becerilerinin bu tip eğitimlerle geliştirilebileceğini göstermektedir” demektedir.
 

Beynin çeşitli fonksiyonlarının yaşlılarda eğitimle gelişimini incelemek için yapılan bu araştırmada denekler dört guruba ayrılmıştır. Bu dört gruptan bir tanesine hafıza geliştirme eğitimleri verilmiştir. Hafıza geliştirme eğitimine katılan gruba liste halindeki bilgilerin hatırlanması, metin halindeki bilgilerin hatırlanması, ve belli bir hikaye veya olaydaki önemli hususların hatırlanmsı gibi konularda zihinsel stratejiler öğretilmiştir. Diğer bir gruba ise hiçbir eğitim verilmemiştir. Denekler 4 veya 5 kişilik küçük gruplara ayrılarak her biri maksimum 75 dakika süren 10 adet hafıza eğitim seanslarına tabi tutulmuşlardır. Bu hafıza eğitim seanslarının tamamlanması dört ila beş haftaya dağıtılmıştır. Deneye katılanlar deney öncesi, hemen eğitim sonrası ve eğitimden iki yıl sonra tekrar hafıza testlerine tabi tutulmuşlardır.

Hemen hafıza eğitim seansları sonucunda yapılan testlerde katılımcıların hafıza gücünde % 26’lık önemli bir gelişme olduğu gözlenmiştir.
Bu araştırma hafıza eğitiminin sadece öğrencilerin derslerinde, problem çözmelerinde ve konsantrasyonlarının artırılmasında fayda sağlamakla kalmadığı, yaşlıların beyinlerinin eğitiminde ve zihinsel faaliyetlerinin kalitesinin artırılmasında da önemli katkılarının olduğunu ortaya koymaktadır. Kaliteli bir hafıza eğitimi için ve beyninizi yaşlanmanın getirdiği problemlerden korumamız için, “B12 vitaminleri yanında herkese “Fotografik Hafıza Teknikleri” setimizi de öneriyorum. Böyle bir set için ayıracak zamanınız yoksa size aşağıdaki ücretsiz eğitimlerimizden bir tanesine üye olarak işe başlamanızı tavsiye ediyorum.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
© 2008 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!